Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.

   Lektorka: Scarlett Rauschgoldová

Scarlett RauschgoldováJUDr. Scarlett Rauschgoldová (původní profesí právnička se specializací na mezinárodní a evropské právo), dlouholetá porotkyně Ceny Karla Čapka, emeritní předsedkyně Československého fandomu, spolueditorka sborníků Kočas, šéfredaktorka e-zinu Lemurie a redaktorka Spisovatelských listů, je českými fanoušky sci-fi a fantasy nazývána „Darth Zira“ či „první dáma české sci-fi a fantasy“.

Tato členka Mensy ČR (sdružení lidí s inteligencí mezi nejvyššími dvěma procenty populace) je známá svým výrazně expresivním projevem, ostrou kritičností, nesmlouvavými postoji a pro některé slabší povahy může být setkání s ní lehkým šokem. Její obrovský přehled a erudice však mohou kurzistům pomoci dotáhnout svá díla do již skutečně profesionálního tvaru.

Aktivní účastnice prakticky všech „conů“ v ČR a autorka desítek specializovaných přednášek již jako fanynka Hvězdných válek organizovala několik literárních soutěží s tematikou fan-fikcí z tohoto světa. Možná částečně z nostalgie, protože svou autorskou dráhu začínala právě Star Wars fan-fikcemi, od kterých rychle přešla k „obecné“ sci-fi a fantasy.

Její povídky se objevovaly nejdříve na netu (Palmknihy, Sarden), posléze i v tištěné podobě, např. v několika číslech Časopisu Mensy ČR, ve sbornících Ježíšku, já chci plamenomet (roč. 2004, 2005 a 2008), Kočas (roč. 2009 a 2011), Cena Fantázie 2006 či Žoldnéři fantasy: Tango s upírem.

Více než deset jich odvysílal i Český rozhlas na stanici Leonardo v pořadu Nula jednička.

Od roku 2007 se věnuje také sestavování a vydávání povídkových antologií z žánru fantastiky, prozatím vyšly Černé sny aneb příběhy na nedobrou noc (2007), Technokouzla aneb příběhy z jiných světů (2008), Pěna dějin aneb příběhy, které se nestaly (?) (2009) a Jinosvěty aneb (ne)skutečné příběhy (2011).

Nějakou dobu spolupracovala se sci-fi přílohou Sarden internetového listu Neviditelný pes a nárazově též s časopisem XB-1 (dříve Ikarie) a pět let vedla společenskou rubriku Rozcestník (dříve Bulvár Alfa Ralfa) v časopise Pevnost, kam občas přispívala také reportážemi z conů (srazů fanoušků sci-fi a fantasy).

Na těchto akcích se s ní lze velmi často setkat i jako s přednášející.

Rovněž se zabývá překládáním, nejvíce z angličtiny, ruštiny a slovenštiny, mimo odborných textů a kratších povídek přeložila do češtiny sci-fi román Poslední pozemšťanka.(vyd. 2014), fantasy Bratislavská bludička (vyd. 2015) a román Jamese Lucena Star Waes: Háv klamu (vyd. 2007).

V roce 2015 vydala výbor svých povídek pod titulem Non serviam.

Objednat kurz